Marineeritud angerjas

Angerjat teatavasti on võimalik päris mitmel moel teha – suitsetada, praadida, keeta, patta panna jne, aga mina tegin sel korral Aare õpetussõnade järgi marineeritud angerjat. See on ju teada-tuntud “angerjasült”.
Sel korral olin ma lausa ise paadis, kui Aare angerja kätte sai, kahju ainult, et mul ei angerjas ei näkanud – aga see on ühe teise teema jutt.

Marineeritud angerja tegemiseks on vaja:

 • Angerjas
 • Vesi
 • Sool
 • Suhkur
 • Pipar
 • Äädikas
 • Loorberileht

Iseenesest ei ole selles marineerimises mitte midagi keerukat. Kõige suurem väljakutse siinjuures on angerja puhastamine. Esimese ülesandena on vaja angerjas limast puhtaks saada. Aare sõnul on seda kõikse mugavam teha nii, et viskad elava angerja soolapange ja ta hõõrub ise lima maha. Mul oli angerjas puhastamise ajaks hinge heitnud ja seega ei õnnestunud mul seda trikki endal katsetada. Seetõttu pidin ise käsitsi soolaga seda lima eemaldama. Loodetavasti on tavalise jämesoolaga see töö lihtsam – mul oli ainult meresool ja see töö ei olnud üldse mitte lihtsate killast. Ma ei teagi nüüd, kas ma suutsin kõik selle lima eemaldada või mitte, aga jändasin päris pikalt.
Teine väljakutse on angerjal kõhu lahti lõikamine. Mina panin omale igatahes kõrva taha, et pean omale ühe ülimatl terava noa muretsema, sest alles kolmas nuga andis mingitki lootust selle kõhu lahti lõikamise juures. Ja libe on see kala ikka ka – väga raske on käes hoida teda ning siis kõhtu lahti lõikuda.
NB! Kasulik nipp (mulle meenutati seda alles hiljem): kõhu saab lõhki lõigata kääridega!
Kõhust sisikonna välja kiskumine on ka küllaltki tüütu, eriti arvestades, et kõhu lahti lõikumine on keerukas töö.

Kui aga kala puhastatud on, siis edasi läheb lihtsalt – tuleb lõikuda kala parajateks tükkideks (ühesuurused on paremad) ja pead ega saba ära ei viska.
Seejärel panna tükid potti, millega hiljem neid keetma hakata ja valada sinna vesi peale nii, et kala tükid ilusti vees oleks; NB! see mõõt tuleb meelde jätta. Nüüd siis kala potist välja ja pott puhtaks!
Edasi tuleb see õige kogus vett (natuke võib rohkem olla, kuna vesi aurustub keemise käigus) sinna potti valadata ja potile tuli alla panna. Sedasi keemiseni ajades tuleb teha marinaad. Selleks lisada vette soola, suhkrut, pipart, loorberi lehte (see kooslus võiks olla natuke soolane) ja kõige lõpuks äädikat nii, et marinaad jääks natuke äädikane ning natuke soolane. Marinaad tuleb lasta keema.

Kui marinaad keeb, panna sinna sisse angerja tükid. Liha tõmbub keevasse vette pannes kohe valgeks, aga see ei tähenda miskit. Kui tükid sees, tuleb see kupatus keema lasta (väiksema tulega – liiga kõva kuumusega kipub marinaadi liiga palju sadet jääma ja “kaubanduslik välimus” saab kannatada) ning lasta keeda nii kaua kui valmis on. Aare sõnul saab sellest aru, kui kala valge on ja nii-öelda tagurpidi keerab end (kui seda näha, saab aru küll, mida mõeldakse). Mina panin umbes sel ajal tule marinaadi alt kinni ja lasin lõpuni podiseda.

Seejärel tõsta kalatükid kõik purki ja valada marinaad sinna peale. See purk peab maha jahtuma ja seejärel tuleb see külmkappi panna. Järgmisel hommikul on mõnus sült olemas!

Pildiseeria:

7 mõtet “Marineeritud angerjas” kohta

 1. Eelmisel suvel avastasin ,et on palju hõlpsam ja kiirem lahendus angerjatelt lima eemaldamiseks.
  Võtsin angerjapüügilt tulles sealsamas veekogu põhjast liiva ,ja hõõrusin lima maha. Liiva jäi järgmisteks kordadeks ka. Kodus oli edasine töötlemine käkitegu ja keegi pole ka kurtnud ,et hamba all krigiseb 🙂

 2. Olen angerjad pannud poe kilekotti, kuhu on eelnevalt pandud soola ja siis pannud välja kuuri seinale naela otsa rippuma( võib ka mujale 🙂 ) . Tunnikese pärast on vaikus majas ja limast puhtad. Ja töötlemine eriti mugav. 🙂

 3. Kas Margit paneb kilekotti elavaid angerjaid? (ja ootab kui nad soola sees sureksid?!)
  Kuna kalal pole erilist aju ja sellest geenidesse lähtuv signaal oluline (eriti surnud kalal) siis miks mitte ka Margiti meetodit kasutada.

  Lihtsam on nad siiski tappa inimlikumal moel! ( kui on liiga libe siis kahvel kõhtu ja noaga kõht lõhki)

 4. Angerjalt saab lima lahti, kui panna ta üsna sooja vette, natuke hoida ja kareda kindaga maha hõõruda. Nii teevad kohalikud Võrtsjärve inimesed.

 5. Kuuma veega üle kallata, lima tõmbub valgeks “rasvaks”, lihtne noada maha kaapida.

 6. Marineerimiseks ei lõigata angerja kõhtu lõhki. Lõika ~5cm jupid ja pressi sisikond välja, pese kalatükid ja jäta soolaga seisma~2h. Loputa, nõruta ja pane marinaadi keema.

 7. Keegi ei nimetanud nelik marinaadi sees! See on väga oluline marinaadi koostis osa!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga